31.07.2013 Ziedi un muzika Varaklanos1Augusta trešā sestdiena, šogad 17. augusts, ir Varakļānu pilsētas svētki. Svētku ietvaros jau septīto gadu varakļāniešiem un apkārtnes iedzīvotājiem ir iespēja veidot ziedu instalācijas dažādās vietās pilsētā. Ideja par ziedu instalācijām reiz radusies Varakļānu pilsētas domes izpilddirektoram Ivaram Ikauniekam. Jautājot, kā radās šī ideja par ziediem Varakļānos, Ivars Ikaunieks atbild, ka meklējot ko jaunu un radošu pilsētas svētkiem, esot nākusi ideja darīt pilsētu krāšņāku ar ziediem. Floristikas darbus iespējams veidot ikvienam, iepriekš piesakot savu dalību.

Laikam ejot, radies konkurss par sakoptāko iestādi Varakļānos, līdz šim konkurss tik veiksmīgi spējis pastāvēt, ka šogad Varakļānu novada svētku ietvaros tika noskaidrotas sakoptākās mājas visā novadā. Ziedu instalāciju veidošana nav vienīgais radošais piliens pilsētas svētku krāšņumā. Iepriekšējo gadu svētkos to laikā pilsētā bija vērojami tēlnieki, kuri dažādās pilsētas vietās no koka veidoja mākslas darbus. Šī ideja pieder tagadējam Varakļānu pilsētas domes priekšsēdētājam Mārim Justam. Stāstot par ideju, Māris Justs teic, ka tai īstenoties ļāvusi pazīšanās ar starptautiski darbojošos tēlnieku, līdz ar to Varakļāni to svētku laikā, divus gadus pēc kārtas, tika radoši piepildīti, un pilsētniekiem bija iespēja vērot, kā tiek darināti koka mākslas darbi. “Doma par mākslu nav zudusi, organizējot arī šī gada pilsētas svētkus” apgalvo Māris Justs. Tā arvien tiek attīstīta, tāpēc no 12. – 17. augustam Varakļānu mūzikas un mākslas skolā norisināsies mākslinieku plenērs, kurā būs iespējams gūt zināšanas pie profesionāliem māksliniekiem.

Varakļāni un svētki katru gadu tiek ieskandināti ar pilsētas modināšanas pasākumu gan mazākajiem, gan lielākajiem pilsētas iedzīvotājiem un viesiem, pie Varakļānu kultūras nama, lai pilsēta un tās iedzīvotāji mostos jaunai, skaistai svētku dienai savā pilsētā. Atmodušies pilsētnieki steidz aplūkot izplaukušās ziedu instalācijas, kuras izvietotas pilsētā, tā aplūkojot arī skaistos Varakļānus. Mākslas cienītājiem un mācīties gribētājiem svētku ietvaros tiek piedāvāta iespēja apmeklēt māklsinieku plenēru, kas norisināsies Varakļānu mūzikas un mākslas skolā, tā ir lieliska iespēja pavērot mākslinieku darbu klātienē un iemācīties ko jaunu pašiem.

Lai svētku sajūta nepazustu un tā būtu gan lieliem,gan maziem, Varakļānu brīvdabas estrādē būs iespējams vērot Pārsteiguma Tēlu radīto lielo leļļu izrādi ar nosaukumu “Oranžā Māja”, kur draugi – lapsa, vilks un pele izdomā celt māju. Ar pārsteidzošu neatlaidību un bērnu palīdzīgo roku izdodas uzcelt pasakainu skaistu māju, kuru apskatīt nākšot kāds ietekmīgs viesis…! Kāds būs šis viesis un kāds būs situācijas turpinājums, to interesanti būs uzzināt kā vecākiem, tā arī mazākajiem izrādes skatītājiem.
Pilsētas svētku noslēgumā Varakļānu brīvdabas estrādē pilsētnieki un viesi aicināti uz nakts balli kopā ar vairākām grupām. Atpūsties gribētājus izklaidēs grupa “Bez PVN”, kas savu darbību uzsāka 2003. gadā un līdz 2011.gadam, aktīvi muzicējot, spējuši gūt atpazīstamību un lielu klausītāju skaitu. Šogad grupa pēc divu gadu pārtraukuma ir atgriezusies ar jaunu skanējumu, stilu un grupas sastāva izmaiņām, lai parādītu savu veikumu klausītājiem. Kā vēl viena no mūziķu grupām būs dzirdama deju mūzikas grupa “Forte”, kas nāk no Madonas. Pati grupa stāsta, ka 2012. gads tai ir bijis ļoti ražīgs, un klausītājiem ir dota iespēja vērtēt grupas trīs jaunos singlus „Stereo vējš”, „Satelīts” un „Tu esi man tuvumā”, kā arī nospēlēti vairāk kā 40 koncerti. Arī šlāgermūzikas grupa “Novadnieki” uzstāsies Varakļānu pilsētas svētku ballē. Šī grupa nāk no Siguldas. “Novadnieki” aktīvi muzicē pašmāju pasākumos un svētkos, un priecēs apmeklētājus arī Varakļānu pilsētas svētkos. Varakļānos arvien tiek atbalstīti uzņēmīgie un talantīgie jaunieši. Tāpēc,lai svētki Varakļānos būtu vēl krāšņāki un bagātāki, priecēt savu pilsētu tiek dota iespēja Varakļānu jaunajiem mūziķiem – Kasparam Eidukam un viņa draugiem.

Jau vairākus gadus pilsētas svētku nosaukums “Ziedi un mūzika Varakļānos” lieliski atbilst šiem svētkiem, kad pilsēta tiek apvīta un padarīta krāšņāka. Novēlu, lai katrs iedzīvotājs un iebraucējs spēj sajust svētku un Varakļānu pilsētas īpašo elpu, kas iedvesta ikvienā radošajā idejā gan svētkos, gan ikdienā!

Ziedi un muzika Varaklanos1

Ziedi un muzika Varaklanos2

Ziedi un muzika Varaklanos

Raksta autors:
Latvijas Kultūras koledžas 2.kursa studente Sanita Strode