Ikvienam, saskaroties ar azbesta atkritumiem,  ir jāņem vērā to bīstamība. Azbesta šķiedras var izraisīt nopietnas elpošanas ceļu slimības, tostarp plaušu vēzi un mezoteliomu. Tāpat azbesta iedarbība var kaitēt arī dzīvniekiem un videi, azbestam iepriekš nokļūstot ūdenī, augsnē un gaisā.


Ar mērķi vērst sabiedrības uzmanību uz azbestu saturošo atkritumu bīstamību cilvēku veselībai un videi, 8. maijā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) kopā ar Valsts vides dienestu, Rīgas Stradiņa universitāti un Pasaules Dabas fondu organizēja preses konferenci. Konferences dalībnieki tika informēti arī par maija sākumā uzsākto atbalsta programmu azbestu saturošā šīfera krājumu nodošanai.


VARAM LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā” ietvaros uzsākta atbalsta programma trūcīgām un maznodrošinātām personām azbesta šīfera krājumu savākšanai, transportēšanai un apglabāšanai. Programmas ietvaros no vienas mājsaimniecības varēs bez maksas nodot azbesta šīferi no 0,2 līdz 3 tonnām. Pieteikumus atbalsta saņemšanai var iesniegt ministrijā līdz š. g. 31. maijam.


Tā kā azbestu saturoši atkritumi ir viens no bīstamo atkritumu veidiem, tiem tiek piemērotas īpašas apsaimniekošanas prasības. Vietnē skiroviegli.lv pieejama informācija par 18 nodošanas punktiem visā Latvijā, kas pieņem azbestu saturošus atkritumus.
Papildu informācija azbesta atbalsta programmas nolikumā šeit.

.