nieru diena

Katru gadu marta otrajā ceturtdienā (šogad 14. martā) tiek atzīmēta Pasaules nieru diena, kuras mērķis ir veicināt izpratni par nieru nozīmi cilvēka organismā, samazināt nieru slimību cēloņus, to izplatību.

Tiek lēsts, ka hroniska nieru slimība skar vairāk nekā 850 miljonus cilvēku visā pasaulē un 2019. gadā izraisīja vairāk nekā 3,1 miljonu nāves gadījumu, kas nieru slimības kā nāves cēloni ierindo 8. vietā pasaulē[1],[2]. Tiek prognozēts, ka, nerisinot problēmu, līdz 2040. gadam hroniska nieru slimība būs piektais izplatītākais nāves cēlonis pasaulē[3].

Galvenie ietekmējamie nieru slimību riska faktori ir liekā ķermeņa masa, 2. tipa cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens, smēķēšana un alkohola lietošana, tādēļ ir ļoti svarīgi veikt profilaktiskus pasākumus. Būtiska nozīme nieru veselības saglabāšanai un veicināšanai ir ne vien veselīga dzīvesveida ievērošana, (piemēram, uzņemt pietiekamu daudzumu šķidruma, lietot veselīgu, sabalansētu uzturu un nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm), bet arī regulāriem (vismaz reizi gadā) ģimenes ārsta apmeklējumiem, lai savlaicīgi diagnosticētu jebkādus nieru darbības traucējumus.

Aktualizējot tēmu, aicinām izmantot arī citus SPKC izstrādātos informatīvos materiālus nieru veselību veicinošu paradumu veidošanai:

Infografika ieteikumi nieru veselibai 1

Infografika ieteikumi nieru veselibai 2