ercu encefalits vakcina

Sākoties siltākam laikam, cilvēki aizvien vairāk pavada laiku brīvā dabā. Ērču aktivitātes sezona sākas, kad sniegs nokūst un gaisa temperatūra pārsniedz +3–5 °C grādus. Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet labvēlīgos meteoroloģiskajos apstākļos var būt garāka. Tāpēc ir svarīgi atcerēties par piesardzību un laikus veikt vakcināciju, lai pasargātu sevi un bērnus no ērču encefalīta.

Valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu ir pieejama bērniem no 1 līdz 18 gadu vecuma, ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā[1]. Šogad ērču encefalīta endēmisko teritoriju sarakstā iekļauti 5 novadi – Kuldīgas novads, Dienvidkurzemes novads, Ventspils novads, Talsu novads un Cēsu novads. Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts[2], kura pamatprakse ir attiecīgajā teritorijā[3].

Šogad, pamatojoties uz Imunizācijas valsts padomes lēmumu, mainīta vakcīnu saņemšanas kārtība – rekomendācija pāriet uz 10 gadu (iepriekš 5 gadi) balstvakcinācijas intervālu pēc ceturtās ērču encefalīta vakcīnas devas saņemšanas (pamatvakcinācija – 1; 2; 3 pote un pirmā balstvakcinācija)[4]

SPKC epidemiologi atgādina, ka vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai un vienīgi pret ērču encefalītu, bet nepasargā no citām ērču pārnestām slimībām, piemēram, “Laimas slimību” un ērlihiozi. Tāpēc svarīgi ievērot piesardzības pasākumus  pielāgot apģērbu tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt, izvēlēties gaišas un slīdošas drēbes u. c. Pēc pastaigas un tās laikā uzmanīgi jāapskata sevi un savu apģērbu,kā arī regulāri jāpārbauda savus mājdzīvniekus.

Vairāk informācijas meklē ŠEIT!

Aicinām iepazīties ar infografikām: