DABĀ ATSTĀTO ATKRITUMU APJOMS PIEAUG. AICINA ATZĪMĒT PIESĀRŅOTĀS VIETAS

piesarnota vieta 

Sākusies aktīva gatavošanās Lielajai Talkai, kas šajā gadā norisināsies 27. aprīlī. Ikviens aicināts atzīmēt piesārņotās vietas Lielās Talkas tīmekļvietnē www.talkas.lv. Savukārt, ceļā uz pašvaldībām jau nosūtīti Lielās Talkas maisi atkritumu savākšanai.

Iestājoties meteoroloģiskajam pavasarim un nokūstot sniega segai, atklājas arvien jaunas piesārņotas vietas. Pērn mežā izmesto atkritumu apjoms, salīdzinot ar vēl iepriekšējo gadu, ir pieaudzis vairāk nekā par trešdaļu. Viens no pieauguma iemesliem ir joprojām nesakārtotie jautājumi ar atkritumu savākšanu un šķirošanu atsevišķās apdzīvotās vietās, kā arī izpratnes trūkums par dabai nodarīto kaitējumu šādas bezatbildīga rīcības rezultātā. Dabā nekas nepazūd – sadzīves atkritumiem, būvgružiem, auto riepām un citiem atkritumiem mežā nav vietas!

“Latvijas valsts meži” gaida ikvienu Latvijas iedzīvotāju un viesi jebkurā laikā, lai baudītu atpūtu mežā, tāpēc ik gadu attīstām, labiekārtojam un uzturam vairāk nekā 350 bezmaksas atpūtas vietas visā Latvijā. Lai mazinātu pieaugošo mežā izmesto atkritumu daudzumu, nepieciešama ikviena dabā gājēja iesaiste – ja tiek novērota nelikumīga atkritumu izmešana mežā, par to nekavējoties jāziņo, izmantojot lietotni “Vides SOS”, skaidro Latvijas valsts mežu Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs.

Gatavojoties Lielajai Talkai, ikviens aicināts izmantot Lielās Talkas tīmekļvietnē www.talkas.lv pieejamo piesārņoto vietu karti un aktīvi ziņot par vietām, kurās nepieciešama sakopšana. Piesārņoto vietu karte ir noderīgs rīks, plānojot talkošanas aktivitātes, kas palīdzēs kopīgiem spēkiem padarīt mūsu Latviju tīrāku. Savukārt, no 27. marta potenciālie talkas dalībnieki varēs reģistrēt savu izvēlēto talkošanas vietu Lielās Talkas kartē.

Sadarbībā ar DHL uz Latvijas pašvaldībām nosūtīti 300 000 atkritumu maisi, lai Lielās Talkas dienā, 27. aprīlī, tie būtu pieejami ikvienam talkotājam. Par maisu saņemšanas procesu informācija sekos.

Lielo Talku organizē biedrība “Pēdas LV” sadarbībā ar Latvijas valsts mežiem, Latvijas Pašvaldību savienību, Finanšu ministriju, Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministriju, Eiropas Latviešu Apvienību. Atbalsta: Rimi, BluOr Bank, Mežpils alus, Getliņi Eko, DHL.

Par Lielo Talku: Lielā Talka ir lielākā Latvijas nevalstiskā kustība, kas balstās uz brīvprātīgu līdzdalību vides sakopšanā, atveseļošanā un labiekārtošanā, radot saliedētību, pozitīvismu un labi padarīta darba sajūtu. Lielās Talkas tradīcija aizsākās pirms 16 gadiem – ar talku 2008. gada 13. septembrī, kas bija kā iedzīvotāju dāvana Latvijai tās 90. dzimšanas dienā. 16 gadu garumā talkā piedalījušies aptuveni 500 000 dalībnieku un, salīdzinot ar pirmajiem talkas norises gadiem, atkritumu daudzums ir samazinājies vairāk nekā par pusi. Pēdējos gados arvien vairāk Lielā Talka uzsver vides izglītības un vides un cilvēka veselības ciešo saikni, tāpat notiek arvien vairāk ainavu un pagalmu labiekārtošanas darbu.

2023. gadā kopumā tika pieteiktas 1339 talkas vietas: 894 publiskās atkritumu savākšanas un 445 labiekārtošanas talkas, kā arī 183 Solo talkas.

Papildu informācija:

Anna Blaua

Lielās talkas komunikācijas vadītāja

E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Tālr.: +371 26433144

talkas.lv/
facebook.com/LielaTalka
instagram.com/lielatalka/
tiktok.com/@lielatalkaidejutalka
flickr.com/photos/lielatalka/albums/