VPR īsteno projektu kultūras virzītas sociālās noturības veicināšanai

Vidzemes plānošanas reģions (VPR) kopā ar 11 partneriem no 8 Eiropas valstīm īsteno Interreg Baltijas jūras reģiona programmas līdzfinansēto projektu "Baltijas jūras reģiona kultūras pērles noturīgākām pilsētām un reģioniem" (turpmāk – “BSR Cultural Pearls”). Sociālā noturība ir svarīga situācijās, kad sabiedrībai ir jāpielāgojas pārmaiņām vai jāpārvar ekonomiski, sociāli, vides un citi izaicinājumi. Savukārt kultūra un radošums ir spēcīgi instrumenti, lai stiprinātu sociālo noturību jeb sabiedrības dzīvotspēju.

Culture4Resilience campaign 20092023

Projekta mērķis ir trīs gadu laikā sekmēt pilsētu sociālās noturības veidošanos ar kultūras instrumentu un aktivitāšu palīdzību, kā arī palīdzēt pilsētu un pašvaldību iestādēm sadarboties ar savām kopienām. Projekta izpildes gaitā: izveidots “BSR Cultural Pearls” tituls, ko ik gadu piešķirs 4 Baltijas jūras reģiona pašvaldībām un reģioniem; digitālā krātuvē apkopoti sociālās noturības labās prakses piemēri; izstrādāti praktiski rīki, kuri pašvaldībām palīdzēs izveidot sociālās noturības plānus; īstenota mācību un mentoringa programma, kas sniegs atbalstu pašvaldībām to sociālās noturības plānu realizēšanā.

“BSR Cultural Pearls” projekta vadītāja VPR Lelde Ābele uzsver, ka šis projekts ir svarīgs reģiona kontekstā, jo tas saskan ar VPR attīstības virzieniem par sadarbības un pilsoniskās līdzdalības veicināšanu, stiprinot vietējās kopienas ar kultūras instrumentu un aktivitāšu palīdzību. Projekts arī lieliski papildina jau uzsāktās VPR iniciatīvas sociālas noturības un kultūras attīstības projektu jomā Vidzemē. Jau sešpadsmito gadu pēc kārtas VPR administrē Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas projektu konkursu “Vidzemes kultūras programma” (šobrīd - Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras programma), kurā īstenotie projekti ir veicinājuši kultūras pieejamību dažādām sabiedrības grupām, sekmējuši kopienu līdzdalību, savstarpējo sapratni un sadarbību. Finansiāli atbalstītās kultūras aktivitātes un pasākumi ir ļāvuši vietējiem māksliniekiem un kultūras organizācijām ar to starpniecību sniegt savu ieguldījumu kopienu sociālās noturības veidošanā.

Projekta “BSR Cultural Pearls” pilotaktivitātēs šobrīd ir iesaistītas arī divas Vidzemes plānošanas reģiona pašvaldības – Cēsu un Valmieras novads. Abām pašvaldībām ir liels potenciāls kļūt par “BSR Cultural Pearls” titula saņēmēju. Plašāka auditorija par to uzzinās decembrī, kad pirmo reizi notiks titula ieguvēju izziņošana. Atklāts konkurss par “BSR Cultural Pearls” titulu tiks rīkots arī nākamgad.

“BSR Cultural Pearls” projekta eksperte VPR Liene Jakobsone, vērtējot projekta pienesumu Vidzemē, pauž: “Piedaloties projektā, pilsētām ir lieliska iespēja ar kultūras starpniecību stiprināt kopienas, attīstīt to piederību lokālajām vērtībām, kā arī gūt nozīmīgus kontaktus starptautiskajā kultūras vidē – ļoti labi priekšnosacījumi kopējai kultūrvides attīstībai reģionā.”

Vairāk informācijas par “BSR Cultural Pearls” titulu var atrast: culturalpearls.eu.

_____

Projektu BSR Cultural Pearls finansē INTERREG Baltijas jūras reģiona programma 2021. -2027. gadam.

Jautājumiem par projektu BSR Cultural Pearls: Lelde Ābele, VPR projektu vadītāja, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Informāciju sagatavojusi: Zane Kaķe, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.